اخبار

اولین نمایشگاه گروهی سال 98توانخواهان آسایشگاه خیریه کهریزک البرز در باغ فاتح کرج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ اولین نمایشگاه گروهی سال 98توانخواهان آسایشگاه خیریه کهریزک البرز  با مشارکت مددجویان مراکز نیلوفر،یاس، لاله و گلها به مدت سه روز از تاریخ دوازدهم  الی چهاردهم تیرماه با هدف افزایش اعتماد به نفس حاصل از مطرح شدن مددجو به عنوان یک هنرمند و ایجاد انگیزه و در نهایت استقلال نسبی این عزیزان در باغ فاتح کرج برگزار شد.

هنر با ذات آدمی همخوان است و در همه ارکان زندگی بشر حضور دارد و بر آن تاثیر می گذارد.معلولان و سالمندان نیز نه تنها از این قائده مستثنی نیستند که در برخی موارد بیش از دیگر افراد تحت تاثیر آن قرار می گیرند. شاید یکی از این تاثیرات وسیع لذت بخشی هنر می باشد. این امر فرصت و ضرورت بهره گیری از هنر برای سالمندان و معلولان را افزایش می دهد.

لذا آموختن اصول هنرها و تولید آثار هنری، با هدف افزایش اعتماد به نفس حاصل از مطرح شدن مددجو به عنوان یک هنرمند و ایجاد انگیزه و در نهایت استقلال نسبی این عزیزان از اهداف آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز می باشد

اولین نمایشگاه گروهی آثار هنری توانخواهان آسایشگاه خیریه کهریزک واقع در باغ فاتح با مشارکت 13 نفر از توانخواهان مرکز جامع یاس با 68 اثر هنری از بخش های روزانه و شبانه روزی، برگزار گردید.که از این تعداد 3 توانخواه مبتلا به ام اس ، 2 توانخواه مبتلا به میلومننگوسل ، 2 نفر میوپاتی و 6 نفر از معلولان ضایعه نخاعی آثار هنری خود را زیر نظر کارشناسان هنری مربوطه در مرکز آموزش و توانبخشی معلولان روزانه یاس در رشته های چرم دوزی ، معرق چوب ، چاپ روی پارچه ،نقاشی ویترای ، نقاشی اکریلیک و قالی بافی ارائه کردند. نکته قابل توجه این نمایشگاه انجام کارهای هنری به صورت مستقل توسط توانخواهان مرکز زیر نظر کارشناسان هنری بود.

در این نمایشگاه نقاشی کودکان با نیازهای ویژه که حاصل فعالیت کودکان (کم توان ذهنی، اتیسم، سندرم داون و فلج مغزی) و شامل 34 اثر با تکنیک اکرلیک روی بوم با موضوعات و مقطع متفاوت در گروه سنی 4 تا 12 سال بود نیز به نمایش گذاشته شد.

در بخش سالمندی نیز مشارکت35 نفر از توانخواهان سالمند مرکز لاله با  بیش 150اثر هنری، شامل انواع «ویترای، چرم، تابلو فرش، آینه کاری، معرق، گلیم و …» با هدف ایجاد اعتماد به نفس و امید به زندگی در سالمندان و ترویج فرهنگ استفاده از صنایع دستی ایرانی به عنوان هدیه ای ارزشمند در معرض دید نمایش عموم قرار گرفته شد.

پی داودی مسئول امور هنری افزود: در همین راستا نمایشگاهی از آثار هنری چون معرق، صنایع دست، انواع نقاشی ، تابلوفرش ، قلم زنی، طراحی و چاپ ، خط و… در روزهای 12 – 13 و 14 تیرماه 1398 واقع در باغ فاتح کرج برگزار گردید و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان، نیکوکاران و خیران روبرو شد.

وی در ادامه اذعان داشت:این آثار توسط معلولان جسمی حرکتی، سالمندان و کودکان کم توان ذهنی که زیر نظر کارشناسان هنری آموزش دیده اند به تولید رسیده است.تولیدات هنری آسایشگاه کهریزک البرز از لحاظ کیفیت و زیبایی با دیگر آثارزیبای هنری برابری و گاهن پیشی می گیرد و بر اساس هدف و باورهایمان و همدلی که در آسایشگاه وجود دارد برنامه ریزی و همچنین تلاش های انجام شده تا همیشه رضایت همه ی توانخواهان را بدست آوریم و فعل خواستن را صرف نماییم.

پی داوودی ضمن تاکید بر ظرفیت بالای هنری این افراد، ارج‌نهادن به توانمندی آنان را عامل افزایش انگیزه این هنرمندان دانست و با اشاره به تاثیرات مثبت نمایش آثار معلولان، سالمندان و کودکان بر روحیه آنها بیان کرد: معلولیت جسمی افراد نمی‌تواند مانع فعالیت‌های اجتماعی‌ شان باشد.

نمایشگاه توانمندی های مددجویان آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز به مدت سه روز برای بازدید عموم در باغ فاتح کرج  دایر بود که ظهر امروز با بازدید معاونین و مدیران این نمایشگاه به کار خود پایان داد.

گفتنی است این نمایشگاه دستاوردها، محصولات و توانمندی‌های معلولان ، سالمندان و کودکان سه مرکز یاس، لاله و نیلوفر آسایشگاه خیریه کهریزک البرز بود که با 244 اثر هنری از این عزیزان، در اولین نمایشگاه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید