اخبار

18 فروردین ماه مصادف با روز جهانی سلامت با شعار ” پوشش همگانی سلامت، برای همه، درهمه جا ” بهانه ای شد تا گوشه ای از خدمات و دستاوردهای موسسه خیریه ی کهریزک  در حوزه ی سلامت را مرور کنیم.

سلامت در  مفهوم کلی، خوب بودن در تمامی ابعاد زندگی، اعم از جسمی، روحی، شناختی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی است. این مفهوم به عنوان نگاهی کلی نگر از ده ها سال قبل در کشورهای پیشرفته به عنوان اصلی اساسی پذیرفته شده و بخصوص در حوزه خدمات به سالمندان منشا تصمیمات بوده و هست.  46 سال پیش موسسه خیریه کهریزک، به دست دکتر محمدرضا حکیم زاده و خیرین همراه وی برای سالمندانی که امیدی به درمان در بیمارستان و یا امکان مراقبت از ایشان در منزل نبود، جهت گذران روزهای پایانی عمرشان بنا نهاده شد. اما این موسسه در چندین سال گذشته،  با تشکیل کمیته های سلامت متشکل از پزشک،  پرستار، روانشناس، مددکار، فیزیوتراپ و مشاورین متعدد با الگو قراردادن روش ارزیابی جامع سالمندان  (CGA: Comprehensive Geriatric Assessment )  سعی نموده است تا بر خلاف نظام “درمان محور” ، نگاهی “سلامت محور” بر نیازهای افراد تحت پوشش داشته باشد. پیامد این تلاش،  این است که با بررسی جامع نیازها، راهکارهای فنی، امکانات و نتایج، ارتقاء سلامت ساکنین این خانه ی بزرگ، روندی مثبت و واقعی را می پیماید.

افزایش امید به زندگی

موسسه خیریه کهریزک از سال 1380 با توجه به امکانات موجود، اقدام به مکانیزه کردن ثبت اطلاعات ساکنین خود نمود. از اینرو در ابتدا پرونده های دست نویس، به پرونده های الکترونیکی تبدیل شد، و با تهیه ی نرم افزاری جامع و منحصر به فرد در ثبت تمامی اطلاعات سلامت ( اطلاعات مراقبتی، درمان، روانشناختی، اجتماعی، اقتصادی و ..)، امروزه شاهد این هستیم که در 16 سال اخیر، متوسط عمر سالمندان این مرکز علیرغم بیماری ها و نیازهای مراقبتی فراوانی که در هنگام ورود افراد به مجموعه وجود داشته است، از متوسط کشوری بالاتر رفته است. از دیگر دستاوردهای موسسه خیریه کهریزک در حوزه ی سلامت، افزایش متوسط امید به زندگی است که از  800 روز در سالهای 80 ،
به 1400 روز در سال 1396رسیده است.

افتتاح مرکز تحقیقات سلامت سالمندان

حدود 10 سال پیش به همت ریاست وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیران ارشد موسسه خیریه کهریرک، تفاهم نامه ای در خصوص تاسیس مرکز تحقیقات سلامت سالمندان منعقد شد که بر اساس آن، طرح های تحقیقاتی فراوان به این مجموعه ارجاع  و پس از بررسی و در صورت تطابق آن با رفع نیازهای جامعه هدف، پشتیبانی های لازم در انجام پژوهش بعمل می آید که با تکمیل تر شدن بانک اطلاعات موسسه، اولویت های پژوهشی سالمندان و معلولین مشخص و اعلام می گردد.

تاسیس مرکز آموزش علمی کاربردی مراقبت سالمندان

نظام آموزشی کشور بخصوص آموزش عالی فقط بر اساس پاسخگویی به نیاز مراقبت های درمانی مردم طراحی شده است. به شکلی که حدود 140 هزار پرستار، در بخشهای جراحی، داخلی، اعصاب، عفونی و ..، آموزش دیده و در بیمارستان ها مشغول به کار می شوند. اما نقطه ی مغفول، آموزش مراقبین جهت خدمت به حدود 10 میلیون معلول و 7.5 میلیون سالمند ساکن در منازل یا مراکز مراقبتی است.

دهها هزار توانخواه ساکن در مراکز مراقبتی و همچنین صدها هزار فرد ساکن در منزل نیازمند دریافت خدمات مراقبتی هستند که این مهم علیرغم وجود مراکز بسیار معتبر علمی و اساتید زبده به علت نبود فیلد آموزش عملی، مقهور مانده است. در این راستا موسسه خیریه کهریزک به عنوان تنها مرکز موجود در سطح کشور از نظر تلاقی ارایه علم مراقبت و میدان وسیع آموزش عملی با پشتوانه تجربه آموزشهای موردی مراقبین خود از سالهای ابتدایی تاسیس و آموزشهای مستمر قبل و حین خدمت پرسنل از سال 1382 تا کنون، موفق به تاسیس مرکز آموزش علمی کاربردی معلولین و سالمندان کهریزک شد و این مسیری است که با نیاز به آموزش حداقل 200 هزار مراقب، کارشناس و مدیر در
رده ها و رویکردهای مختلف، به عنوان وظیفه، رسالت و افتخار بر عهده این مرکز قرار گرفته است که به لطف خداوند منان، پس از برگزاری آموزش گروه هایی از مراقبین سالمندان در طول سال 1396، موفق به تشکیل اولین کلاسهای کاردانی  علمی، کاربردی مراقبت سالمندان در اواخر این سال شد.

افتتاح مرکز آموزش شبانه روزی اختلال اوتیسم

با توجه به افزایش روز افزون بیماری اوتیسم در کودکان و عدم امکان شناخت این بیماری در دوران جنینی، در نیمه ی دوم سال 96، موسسه خیریه کهریزک، مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان اوتیسم در استان البرز را افتتاح نمود که با توجه به امکانات پیشرفته درمانی و کمک آموزشی این مرکز، می توان آن را به عنوان قطب اوتیسم کشور نام برد. اتاق های حسی( اتاق تاریک)، شن درمانی، آب درمانی و … از امکانات پیشرفته ی این مرکز به شمار می رود.

در این سالها، موسسه خیریه کهریزک،  همواره بر اساس نیازهای ساکنین و پشتیبانی خیرین در ابعاد کمی و کیفی روندی رو به رشد داشته است. چنانچه  هم اکنون به عنوان یکی از کاملترین زنجیره خدمات اعم از مراقبت در منزل، مراقبت روزانه، بخشهای اقامتی، بخش های مراقبتی، بخشهای تحت حاد، بخش بیماران دچار اختلالات شناختی، بخش مراقبت از بیماران مبتلا به ام اس، بخش های کودکان معلول و اتیسم، پاسخگوی نیازهای پیشگیری، مراقبت، درمان و توانبخشی خانواده ای بالغ بر مجموعِ 3000 نفر میباشد که با توجه به خدمات نوین این مجموعه در حوزه ی  سلامت، می توان گفت اعتقاد موسسه ی خیریه کهریزک بر این است که آسایشگاه های تهران و البرز این موسسه، جایی است برای “زندگی کردن نه زنده ماندن.

 

دیدگاهتان را بنویسید