اخبار

با هدف ارتقاء سطح  دانش مددکاری و با حضور مدرس این رشته ، مددکاران اجتماعی شاغل در آسایشگاه خیریه کهریزک گردهم آمدند تا به اولین نشست علمی  تحت عنوان (( بازدید از منزل )) بپردازند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛ فاتح فاطمی کارشناس ارشد حوزه آموزش مددکاران اجتماعی در جمع کارکنان این بخش در آسایشگاه خیریه کهریزک گفت :

بازدید از محل زندگی مددجویانی که قرار است به هر نحو تحت پوشش مراکز مراقبتی یا حمایتی قرار گیرند، از اولویت های اولیه و اصلی خدمات رسانی به این قشر از افراد نیازمند جامعه است.

وی خاطر نشان کرد :

شاخص های متعددی در نحوه بازدید از منازل مددجویان وجود دارد که باید در نظر مددکاران اجتماعی قرار داشته باشد . شاخص هایی همچون زیر ساخت های منزل، بهداشت و امکانات بالقوه نگهداری از سالمند یا معلول، وضعیت اقتصادی و ملزومات زندگی و نیز فضای مناسب سازی شده با وضعیت جسمانی آن مددجو، از عمده مراتبی است که باید بدان پرداخته شود.

فاطمی به مرزهای موجود در خانواده نیز اشاره و تصریح کرد :

بررسی سطح اجتماعی و فرهنگی خانواده ، از مباحث کلیدی در بازدید از منزل است که می تواند نقشی تعیین کننده در تصمیمات آتی مددکاران در آماده سازی بستر های مناسب خدمت رسانی داشته باشد.

آنچه امروز به عنوان شرح وظایف مددکاران اجتماعی در دستور کار قرار دارد، جای بسی خوشوقتی است که در راستای امور مرتبط با این حرفه و افراد تحصیل کرده همین رشته اجتماعی است ، چرا که در برخی از سازمانها شاهد فعالیت افرادی هستیم که با تحصیلات غیر مرتبط به امور مددکاری اجتماعی می پردازند که قطعاً لطمات جبران ناپذیری به نتایج حاصله از فعالیت های این بخش می زند.

بازدید از منازل مددجویان قبل از پذیرش و بستری در آسایشگاه ، از اولویت های اولیه ساماندهی و زندگی در کهریزک است. در این بازدیدها، شرایط اقتصادی، اجتماعی و نیز فرهنگی خانواده ها مورد بررسی مددکاران اجتماعی قرار می گیرد تا اولویت بندی های لازم در بستری این عزیزان لحاظ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید