اخبار

مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان با حضور هیئت مدیره و مدیر عامل موسسه خیریه کهریزک، مدیر کل بهزیستی استان البرز، مدیر اداره بهزیستی شهرستان کرج، مدیران و مسولین استانی و  جمعی از هنرمندان در محل برگزاری مراسم های آسایشگاه برگزار شد.

دکتر افشین وجدانی روشن بعنوان سخنران نخست، ضمن عرض خیر مقدم به هیئت مدیره، مدیر عامل موسسه ،میهمان و مدعوین حاضر در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان گفت: خدارو شکر گذاریم که تمام برنامه ها و افتتاحیه ها به همت والای این عزیزان میسر است و امروز در کنار هم گرد آمدیم تا یک روز شاد را برای این عزیزان توانخواه رقم بزنیم، در واقع یک روز به دور از اضطراب گذشته و و در حال شاد بودن.

وی همچنین در خصوص برنامه و رسالت مجموعه هدف تاکید کردند: تمام تلاش ما در مجموعه کهریزک به سرانجام رساندن مراکز و بخش هایی است که تقریبا در کشور بی نظیر است و در واقع نیاز کشور و مردم است.ایشان در ادامه افزودند: رسالت مجموعه کهریزک به عنوان یک موسسه خیریه و مردمی، ایجاد نشاط و شادی، انجام برنامه های مفرح برای این عزیزان و کاستن غم و غصه آنهاست.

دکتر وجدانی با توجه به ضرورت اهمیت افراد معلول در جامعه افزود: مردم باید فضا را برای مشارکت معلولان  در عرصه‌های مختلف در جامعه فراهم کنند و صرفا به دلیل معلولیت نباید با نگاه ترحم‌آمیز، به آنان اعتماد نداشته باشند و توانایی‌ها و ظرفیت‌های آنها را نادیده بگیرند.

شایان ذکر است: “در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز ۲۲۲ معلول جسمی حرکتی بصورت شبانه روزی، ۹۰نفر معلول مراقبت در منزل و ۷۹ نفر معلول به صورت مراقبت روزانه خدمات رسانی می شوند.”

اسدالله حیدری مدیر کل بهزیستی استان البرز سخنران بعدی مراسم گرامیداشت روز جهانی معلول بود، ایشان ضمن تبریک روزجهانی معلول به همه معلولان حاضر در جشن بیان داشت: گاهی اوقات این نوع مراسمات تلنگری قوی برای مسولان و مدیران است که اهمیت و توجه خود را معطوف معلولان عزیز کنند. وی در ادامه با تاکید بر روز جهانی معلولان گفت: روز جهانی معلولان با شعار توانمند سازی و برابری نامگذاری شده است که یک حق اساسی برای افراد دارای معلولیت و یک شعار بسیار اساسی و راهگشا است.

وی با اشاره به فرصت برابری برای خوب زیستن و به زیستن معلولان افزود: معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت های فرهنگی تضمین شود.

حیدری مدیر کل بهزیستی استان البرز ضمن تاکید، شعار در پاییز هم می توان سبز بود تشریح کرد:

این تصور که مشکل معلولیت مشکل مربوط به فرد است و نه جامعه، اشتباهی فاحش و دردناک است. باید پذیرفت که معلولیت مشکل جامعه است و باید شرایطی فراهم شود تا همه این افراد جامعه از حق شهروندی برخوردار باشند و جامعه بتواند با اتخاذ رویکرد‌های مناسب زمینه حضور و مشارکت این افراد را فراهم کند و به دلیل معلولیت از عرصه‌های اجتماعی طرد نشوند و مسوولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها و مردم در قبال این شهروندان افزایش یابد. نقش خانواده نیز در حرکت معلولان بسیار مهم است. بدون شک معلولانی که همراهی و همکاری خانواده را به همراه دارند در ایفای نقش‌های خود به خوبی می‌توانند عمل کنند.

از جمله برنامه های این مراسم: نمایش مسابقه پانتومیم، اجرای موسیقی گروه دف زنی، نمایشنامه تئاتر، رقص نمایشی کودکان و اجرای سرود ای ایران با هماهنگی گروه انجمن حمایت از معلولان ایران بود.

در پایان، از سوی مسولان و مدیر مرکز یاس خانم دکتر جهانگرد از نیکوکاران فعال در بخش های مرتبط با معلولان با اهدای لوح و هدیه تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید