اخبار

مراسم روز جهانی سندروم داون در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛ آیین گرامیداشت روز جهانی مبتلایان به “سندرم داون” هر ساله 21 مارس مصادف با اول فروردین در سراسر جهان بر پا می‌شود‌ و در کهریزک با توجه به مصادف شدن این روز با عید نوروز، چند روز زودتر با حضور ده‌ها کودک مبتلا به این عارضه با حضور گروه موسیقی و نیکوکاران مرکز نیلوفر برگزار شد.

سندروم داون یکی از شایع‌ترین معلولیت‌ها در جهان است که ۱٫۵ تا ۲ درصد معلولیت‌ها را در بر می‌گیرد. مبتلایان به سندروم داون با ۴۷ کروموزم متولد می‌شوند، درحالی‌که انسان‌های سالم ۴۶ کروموزمی هستند و همین اختلاف باعث شده تا آنها کمی از هم سن و سال‌های خود دیرآموزتر باشند، اما در مقابل، این اشخاص کاملاً صادق، صمیمی و مهربان هستند.

افراد مبتلا به سندرم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند.

جوادی مدیر مرکز جامع نیلوفر گفت: جشن روز جهانی سندروم داون با محوریت معرفی و گرامیداشت توانمندیهای کودکان با اختلال سندرم داون در ساختمان نیلوفر برگزار شد. در راستای این هدف، مسابقات و آیتم های هنری و ورزشی مختلفی طراحی و اجرا گردید. وی افزود: در طراحی و اجرای این آیتم ها به صورت نمادین گوشه ای از توانمندیهای کودکان داون شامل رنگ شناسی، شناخت اعداد، هماهنگی حرکتی- دیداری- شنیداری و … مورد توجه قرار گرفت.

همچنین در آیتم خلاقانه ی دیگر؛ تعداد 60 کلاه با طرحهای گوناگون تهیه شد که در حین اجرای مراسم هرکودک با اختلال سندرم داون با همراه خود بر سر گذاشته بود.

در این مراسم گروه نمایشی با اجرای برنامه‌های خود لحظات شاد و مفرحی را رقم زدند که موجب خوشحالی و خرسندی کودگان حاضر در مراسم شد.

گفتنی است که اهدای هدیه به کودکان مبتلا به سندروم داون کهریزک، اجرای نمایش عروسکی و مسابقات متنوع”

که شامل دیوار رنگارنگ 47 (به دلیل 47 کروموزومی بودن کودکان سندرم داون)، چیدمان پازل، پرتاپ توپ، باد کردن بادکنک و اجرای موسیقی از دیگر برنامه های جانبی این مراسم بود.

دیدگاهتان را بنویسید