اخبار

یکی از بزرگترین معضلات و درد های سالمندان تنهایی و نادیده گرفته شدن ازسوی اطرافیان است .برای جلوگیری از این موضوع باید امکاناتی فراهم شود تا از سالمند در کنار فرزندان و نزدیکانش نگهداری و مراقبت شود و این مهم می تواند در منزل خود سالمند و توسط یکی از نوه ها یا به وسیله یک پرستار سالمند امین و متعهد صورت پذیرد.

احترام به سالمند نکته ای که هرگز نباید فراموش شود

حفظ حرمت و جایگاه سالمندان در خانواده، موجب تقویت حس ارزشمندی آنها می شود و قدرشناسی شما را از زحمات بی دریغ آنان در طول یک عمر زندگی پربرکت شان میرساند.

حفظ استقلال سالمندان الزامی است

عدم استقلال مهمترین دغدغه‌ فکری و روانی بسیاری از سالمندان است که به واسطه بیماری و یا زندگی در خانه یکی از فرزندان، مجبور به پذیرش آن هستند. نه بی خیال آنان شوید و نه از سردلسوزی و محبت زیاد، رسیدگی های بدون ضرورت داشته باشید.

روحیات متفاوت سالمندان را دریابید

تحولات جسمی و روانی در سالمندان که نتیجه افزایش سن سالمندان است کاملا متفاوت با روحیات دوران جوانی و میانسالی شان است

حس مفید بودن را تقویت کنید

معمولا سالمندان با وجود ضعف و ناتوانی جسمانی و یا آسیب پذیری در برابر بیماریها همواره در تلاشند که به خود و دیگران این مهم را ثابت کنند که هنوز مانند گذشته سالم هستند و می توانند فرد موثری باشند.

حال اگر اطرافیان بتوانند از نظر ذهنی حس موثر و مفید بودن را به سالمندشان القاء کنند، نه تنها باعث می شوند آنان جایگاه  خود را مخاطره آمیز نبینند بلکه با افزایش اعتماد به نفس شان، موجب کاهش احساس ترس و اضطرابشان نیز شوند.

حفظ سلامت سالمندان

ضعف و اختلال در حافظه، از دست دادن شغل و بازنشستگی، مرگ همسر، ترک فرزندان و ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله مهمترین مسائل تجربه شده در این دوران است که باعث اختلال در سلامت روان و ناامیدی از زندگی می گردد؛

منبع: ماهنامه کهریزک شماره 212 ویژه ی فروردین

 

دیدگاهتان را بنویسید