اخبار

نشست خبری با موضوع بررسی علمی، آموزشی، توانبخشی و نگهداری مبتلایان به اختلال اتیسم با حضور جمعی از اصحاب رسانه در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ صبح روز سه شنبه نشست خبری با عنوان بررسی علمی، آموزشی و توان بخشی کودکان مبتلا به بیماری اختلالات اتیسم در موسسه خیریه کهریزک البرز با حضور مدیر آسایشگاه افشین وجدانی روشن و مدیر مرکز جامع توانبخشی کودکان معلول خانم دکتر سحرانه جوادی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار گردید.
در ابتدای این نشست دکتر وجدانی روشن در جمع خبرنگاران گفت: زیر ساخت بنای مرکز خیریه کهریزک البرز به همت خیرین و نیکوکاران بر پایه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی، اجرایی و به بهره برداری رسیده است و امروزه کهریزک البرز در سه حوزه سالمندان، معلولین و کودکان و در 7مجموعه تخصصی در دو سایت پردیس با ارایه خدمات جامع به مددجویان در حوزه توان بخشی و مراقبت در منزل، آموزش و توان بخشی روزانه، و نگهداری به صورت شبانه روزی فعالیت دارد.
وی در رابطه با ارایه خدمات در این مرکز خاطر نشان کرد: این مرکز تنها از طریق مشارکت های مردمی و کمک های مالی خیرین حمایت و پشتیبانی می شود.
دکتر وجدانی روشن با اشاره به اینکه اتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی اعم از تاخیر در زبان گفتاری، عدم تعامل با دیگران، انزوای اجتماعی و … مشخص می شود. اتیسم دارای طیف گسترده ای است که حدود 75 درصد این کودکان دارای مشکلات ذهنی هستند. تا کنون سوی هیچ ارگانی آمار دقیقی از بیماران اتیسم ارایه نشده و در ایران از هر 68 کودک یک نفر مبتلا به اتیسم می شود. این بیماری در پسران بیشتر شایع است. در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز روزانه 27 کودک اتیسم بصورت شبانه روزی، 24 کودک اتیسم به صورت روزانه و نیز 19 کودک به صورت دی کلینیک خدمات در زمینه اتیسم تحت نگهداری و درمان قرار دارند. تا کنون دو تا سه هزار نفر در سایت بهزیستی کشور در زمینه بیماری اتیسم ثبت نام کرده اند.
در ادامه این نشست خانم دکتر سحرانه جوادی گفت: هنوز علت مشخصی برای ایجاد این بیماری مشخص نشده است و آن را به عنوان احتمالی همچون ژنتیک و آلودگی های محیطی نسبت داده اند. درمان های این بیماری قطعی نبوده و به صورت تیمی مراحل درمانی طی می شود. شاید بتوان گفت افراد مبتلا به اتیسم افرادی درخود مانده هستند.
اولین عامل درمانی برای کودکان اتیسم نگه داشتن کودکان در همان سطح و در مرحله بعد ارتقای توانایی های آنهاست و برخی از این کودکان تا آخر عمر نیازمند مداومت درمانی هستند. جلسات مشاوره ای نیز برای خانواده های کودکان اتیسم و حتی کارکنان خودمان در جهت آگاه سازی انجام می شود تا جامعه بداند با یک کودک اتیسم چگونه در سطح جامعه رفتار کنند. محیط آموزشی و زندگی کودکان اتیسمی باید محیطی آرامش بخش بوده و تحریک پذیر نباشد و استفاده از نگ های سرد و کمرنگ برای آنان مناسب است.
مدیر مرکز جامع توانبخشی کودکان در ادامه افزود: در حوزه درمان کلینیکی ما مشکلی نداریم اما در حوزه روزانه و شبانه هر کدام تا 50 نفر ظرفیت داریم. از شهرهای زیادی از ایران برای درمان اتیسم به ما مراجعه می کنند و برای ایجاد مجموعه ای هتلینگ برای این بیماران در حال تلاش هستیم و امیدوارم روزی جامعه به این درک برسد که با قلبشان به اتیسم نگاه کنند. پیام ما به جامعه این است که کودکان اتیسمی تنها نیستند و کمک های مردم باعث پیشبرد اهداف خیریه در این مجموعه می شود.
دکتر جوادی خواسته بودن یک فرد را از جمله مواردی دانست که زوجین باید در فرزند آوری توجه کنند. مراقبت های ویژه دوران بارداری ، توجه به امر ورزش و تغذیه سالم، سلامت جسمی و روانی و ایجاد فضاهای دور از تنش و استرس برای فرزندان می تواند در پیشگیری از این بیماری موثر واقع شود.
آگاهی دادن به زوج ها در نگهداری فرزندان تأثیر به سزایی در نگهداری و رشد کودکان دارد تا در صورت وجود بیماری در درمان و عدم رشد بیماری بکوشند. ما سعی کرده ایم از تمامی امکانات و توانایی های علمی روز و تکنولوژی برای کودکان اتیسم در این مرکز استفاده کنیم.
کودکان مبتلا به اتیسم خفیف می توانند پس از درمان و گاهی حین درمان وارد مدارس استثنایی و عادی شوند.
دکتر جوادی در پایان این نشست اظهار داشت:
خبر خوش برای مبتلایان به اتیسم اینکه بیمه خدمات درمانی بیماران اتیسم بهبود می یابد.
شایان ذکر است در خلال این برنامه خبرنگاران رسانه ها با سوالات مختلف دراین حوزه پوشش خبری بیماری اتیسم را عهده دار شدند تا گام مثبتی درجهت شناخت و پیشگیری از این بیماری برداشته شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید