اخبار

گره بر سبزه زن تا غم برآید         که فردا عشق تو از در درآید.

مراسم سیزده بدر با پخت آش و اجرای موسیقی در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ، مراسم با شکوه سیزده بدر روزی که مددجویان ساکن کهریزک برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی با پیوندی دوباره با طبیعت، شکرگزار نعمت های بی انتهای پروردگار هستند به همت جمعی از خیرین و نیکوکاران و با حضور گروه های موسیقی در مراکز نیلوفر،یاس و لاله و همچنین پخت آش در کنار کودکان،معلولان و سالمندان کهریزک برگزار شد.

جشن بزرگ نوروز یک پایان خوش لازم دارد تا همه چیزش کامل باشد؛ به همین دلیل در آخرین روز از این جشن سالمندان و معلولان ساکن در کهریزک به دامان طبیعت رفتند تا سنت سیزده به در را به جای آورند و بهترین خاطره را از روز پایانی نوروز برای خود بسازند. از آداب و رسوم سیزده به در می توان به گره زدن سبزه برای رسیدن به آرزوها اشاره کرد یا از برپایی پیک نیک در طبیعت و خوشگذرانی سخن گفت.

دکتر افشین وجدانی روشن مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک البرز روز سیزده بدر را بهانه ای برای آشتی با طبیعت دانستند و پیشینه ای این روز باشکوه در ایران باستان را بیان کردند و افزودند: در ایران باستان پس از برگزاری مراسم نوروزی سیزدهم که به ایزد باران تعلق داشت مردم به دشت و صحرا و کنار جویبارها میر‌فتند و به شادی و پایکوبی می‌پرداختند و آرزوی بارش باران را از خداوند می‌نمودند. اکنون نیز ایرانیان در روز سیزده بدر سفره نوروزی را بر می‌چینند، خوردنی‌ها و مقداری آجیل و شیرینی‌های باقی‌مانده در سفره نوروز را با خود به طبیعت می‌برند، و سبزه‌های موجود در سفره را با خود برمی‌دارند و به دشت و صحرا و کنار چشمه‌ها یا آب‌های روان می‌روند. سبزه خود را در کنار جویبارها به آب روان می‌سپارند و آرزو می‌کنند که سالی پربرکت و خرم داشته باشند. تا پسین آن روز را بیرون از خانه هستند و در طبیعت و میان سبزه و صحرا به شادمانی می‌پردازند.

خانم افروز از معلولان ساکن در آسایشگاه خیریه کهریزک در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه طبیعت خانه نخست انسان ها است، افزود: همه اقشار مردم از کودک تا سالمند با طبیعت و مشاهده آن زنده و شاداب هستند.

وی با اشاره به آیین سیزده بدر، تصریح کرد: آیین های باستانی را با رعایت صحیح اصول و قوانین آن ها زنده نگه داریم و آن ها را به فرزندانمان انتقال دهیم.و همه بدانیم طبیعت سرمایه بزرگ آیندگان است.

دیدگاهتان را بنویسید