اخبار

نمایش “رستم و سهراب” توسط نخستین گروه نمایش درمانی معلولین جسمی و با کارگردانی میرکمال میرنصیری از تاریخ 20 لغایت 22 آبان ماه در تالار وحدت اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛  نمایش “رستم و سهراب” کاری از میر کمال میر نصیری با معلولین جسمی است که با هدف تغییر نگاه جامعه به دنیای معلولان جسمی ساخته و اجرا می شود.  در این نمایش، تمامی شخصیت‌ها معلول هستند و  کارگردان با این کار قصد دارد نشان بدهد که رستم کسی نیست که بازوی قوی دارد بلکه رستم کسی است که فکرش توانمند است و کسانی که از فکرشان استفاده می‌کنند، رستم زمانه خود هستند.

کارگردان “رستم و سهراب” در این باره می‌گوید: هنر و هنر آموزی، بخش جدایی ناپذیر از زندگی معلولین ساکن در آسایشگاه خیریه کهریزک است. نمایش” رستم و سهراب ” یک متن و داستان ملی و باستانی ایران زمین است که اجرای آن توسط هنرمندان کهریزکی ، پیامی است برای همه علاقمندان و دوستداران فرهنگ و هنر که باید همواره میراث کهن و ارزشمند خویش را با جان و دل حفظ نمایند.

میر نصیری با تأکید بر دیده شدن اثرات ملموس توان افزائی در بین هنرمندان معلول کهریزک ، یاد آور شد:

30 معلول ساکن کهریزک دراین نمایش نقش آفرینی می‌کنند و بازی تمامی نقش‌های این داستان از قبیل رستم و سهراب را افرادی برعهده دارند که حتی شمشیر هم نمی‌توانند به دست بگیرند. در هر صورت این افراد متولد شده‌اند و زندگی می کنند، پس حق حیات دارند و قطعا با توجه به شرایطشان از بعد دیگری خلاق و قدرتمند هستند که شاید تا کنون کمتر به آن توجه شده است. از این رو سعی کرده ام با توجه به توانمندی و شناخت خلاقیت این افراد برای آن ها فضایی فراهم کنم تا خود را باور کنند و جامعه بداند معلولان نیز می توانند با حمایت بیشتر در عرصه های مختلف به زندگی روزمره بپردازد.

میرنصیری همچنین هدف خود از ساخت نمایش “رستم و سهراب” را به نمایش گذاشتن پهلوانی از حیث منطق و عقل دانست و افزود: با انتخاب “رستم وسهراب” می خواستم تفکر پهلوانی با قدرت بدنی را از ذهن این افراد دور کنم و به آنها یاد آور شوم هر فردی حتما با داشتن قدرت پهلوان نمی شود بلکه عقل است که فردی را در نگاه دیگران باور پذیر می کند.

رستم دستان را همه ما بر قدرت بازوان و توان فیزیکی او می شناسیم ، اما این عزیزان معلول ثابت می کنند که امروز رستم کسی است که فکری سالم در بدن داشته باشد.

هنرمند نامی کشور و کارگردان افتخاری گروه هنری معلولین کهریزک تأکید کرد:

قدم بعدی ما برای دیده شدن و توان افزائی معلولین هنرمند، اجرای نمایش در استان های مختلف کشور و نیز سفر به کشور های فارسی زبان منطقه است تا همواره شاهد شکوفائی این افراد پر توان و با انگیزه جامعه باشیم.

این عزیزان پر توان بدون توجه به معلولیت ، در 2 زمینه هنری تئاتر و موسیقی ، همواره گفتنی های بسیاری برای جامعه هنری و مخاطبین خود داشته و دارند . اجرای نمایش های ماندگار و برنامه های موسیقی جمعی در تالارهای مختلف شهر ، از جمله فعالیت های این عزیزان کهریزکی بوده که همواره حائز دریافت نشان افتخار و لوح تقدیر از مجامع هنری گردیده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید