اخبار

نشست خبری معاون مشارکتهای مردمی موسسه خیریه کهریزک  روز یکشنبه  14 آبان ماه با موضوع راه اندازی دفتر نمایندگی کهریزک(شعبه قم) در مجتمع آموزشی مفید در استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک؛ نادر‌مرادی بعد از ظهر یک‌شنبه در نشست خبری و در جمع خبرنگاران استان قم اظهار کرد: خیریه کهریزک موسسه ای مردمی ، غیردولتی و غیر انتفاعی است که در سال 1351 توسط دکتر محمدرضا حکیم‌زاده که در آن زمان مدیر بیمارستان فیروزآبادی بود، تاسیس شد. آسایشگاه در ابتدا فقط دو اتاق داشت، ولی در حال حاضر ۲ آسایشگاه خیریه کهریزک در استان‌های تهران و البرز وجود دارد.

معاون مشارکت‌های مردمی موسسه خیریه کهریزک افزود: تعداد سالمندان، معلولان و بیماران مبتلا به ام اس در موسسه کهریزک تهران را یک هزار و ۷۵۰ نفر عنوان کرد و گفت: فضای کهریزک تهران حدود ۴۲۰ هزار متر مربع است که ۱۸۰ هزار متر مربع آن زیربنا است و در آسایشگاه محمدشهر کرج  به جز سالمندان و معلولان ، کودکانی که دچار مشکلات ذهنی و بیماری اوتیسم هستند، نیز بصورت شبانه روزی نگهداری می‌شوند . و مساحت آن حدود ۸۰ هزار متر مربع و زیربنای ۶۰ هزار متر مربع است و تعداد 750 نفر مددجو حضور دارند که در مجموع تعداد مددجویان کل آسایشگاه‌های تهران و البرز به ۲۵۰۰ نفر می‌رسد.

همچنین علاوه بر خدماتی که مددجویان در آسایشگاه دریافت می‌کنند ، ارائه خدمات مراقبت روزانه  و مراقبت در منزل به افراد معلول و سالمند و نیز آموزش های مراقبتی به خانواده های  آنان نیز از جمله خدمات نوین کهریزک است.

وی افزود: مهمترین دغدغه امروز جامعه را سالمند شدن جامعه ایران تا ۲۵ سال آینده عنوان کرد و خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات ناشی از این موضوع باید از تشکل‌های مردم نهاد استفاده کرد و امروزه کهریزک با 46 سال قدمت ، نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه برند اصلی فعالیتها در حوزه سلامت است که در زمینه فعالیت های علمی و مرتبط به سالمندی ارایه خدمت می کند.

در ادامه نادر مرادی با اشاره به اینکه  ۸۶درصد بودجه کهریزک از طریق مشارکت‌های مردمی و ۱۴ درصد آن از نهادهایی مانند کمیته‌ امداد و بهزیستی تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر شرایط خوبی در مجموعه آسایشگاه کهریزک در خصوص ارائه خدمات به سالمندان و معلولان و همچنین بیماران ام اس وجود دارد و امیدواریم در آینده نیز این شرایط مطلوب‌تر شود.

معاون مشارکت‌های مردمی موسسه خیریه کهریزک تصریح کرد: آسایشگاه خیریه کهریزک دارای بخشی است که برای آن دسته از خیرینی است که در سنین سالمندی املاک خود را به آسایشگاه اهدا کرده‌اند و مایل به ادامه زندگی در منزل مسکونی خود نبودند و به همین جهت در این سوئیت‌ها اسکان داده شده و امکانات به طور کامل در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: آسایشگاه خیریه کهریزک پس از فوت این افراد نیز خود را موظف به برگزاری مراسم خاکسپاری دانسته و آنها را در قطعه نیکوکاران آسایشگاه خیریه کهریزک دفن خواهد کرد.

مرادی تصریح کرد: یکی از منابع درآمدی آسایشگاه کهریزک از طریق صندوق‌های این مجموعه انجام می‌شود که عمدتا این صندوق‌ها در ایستگاه‌های مترو، مراکز درمانی و فروشگاه‌ها تعبیه شده است ضمن اینکه هموطنان می‌توانند با مراجعه به دفاتر آسایشگاه کهریزک کمک‌های خود را به صورت سیستمی به این آسایشگاه اهدا کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید از توان جامعه جهت تامین نیازهای این آسایشگاه استفاده کرد، گفت: سالهاست که مرکز اصلی تره بار تهران هر روز یک نیسان میوه و سیفی جات را بدون دریافت حتی یک ریال به آسایشگاه تحویل می‌دهد و این مسئله باعث شده است که مشکلات این آسایشگاه در زمینه میوه و سیفی جات تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

مرادی گفت: خیران از روش‌های مختلف همچون پرداخت نقدی در دفاتر، سایت، ‌شماره حساب و از طریق موبایل کمک هایشان را به نیازمندان کهریزک اهدا می‌کنند و بسیاری دیگر کمک‌های غیر نقدی تقبل می‌کنند.

وی بیان کرد: کمک‌های مردمی به آسایشگاه کهریزک از طرق مختلف انجام می‌شود که از آن جمله می‌توان به پرداخت کمک‌ها از طریق شماره حساب ۰۱۰۸۷۰۴۴۱۳۰۰۱ بانک ملی و شماره حساب ۰۱۰۲۴۸۳۴۶۷۰۰۳ بانک صادرات انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید