اخبار

کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی بهداشت در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ، روز جهانی بهداشت همه ساله روز ۱۸ فروردین (۷ آوریل) به عنوان روز جهانی بهداشت در کشور های مختلف جهان گرامی داشته می شود. به همین منظور امروز صبح کارگاه آموزشی سه ساعته روز جهانی بهداشت با هدف رسالت روز جهانی بهداشت و همچنین رعایت بهداشت فردی برای مددجویان و سالمندان در مراکز جامع لاله و یاس برگزار شد.

هدف و رسالت روز سلامتی یا روز جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را در رأس اولویت‌ های بهداشتی سال قرار داده است. این روز به عنوان نقطه شروع اجرای برنامه‌ های بهداشتی بلند مدتی است که می‌ بایست مدت‌ ها قبل از ۷ آوریل، فعالیت‌ های آن انجام شده و منابع آن فراهم گردد.

علی عسگری بهیار مرکز شبانه روزی سالمندان لاله ضمن حضور در این کارگاه گفت: بهداشت فردی عبارت است از کلیه فعالیت ها و اقداماتی که انسان به طور مسئولانه برای حفظ، تأمین و ارتقاء سلامت خود و در نهایت اطرافیانش انجام می دهد. این فعالیت ها و اقدامات شامل مراقبت از اعضاء و اندام های بدن، مراقبت از پوست و مو، دهان و دندان، تغذیه، ورزش، خواب و استراحت می باشد.

وی در ادامه افزود: نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهد که کاربرد رفتارها و الگوهای صحیح بهداشت و به عبارتی رفتارهای بهداشتی به طور متوسط یازده سال به طول عمر فرد در مقایسه با فردی که نسبت به این رفتارها بی توجه است خواهد افزود.

عسگری تاثیر رعایت بهداشت فردی را اینگونه بیان کرد: در واقع ملاک عمل در بهداشت فردی، ارائه و مسئولیت فردی است که وی را ملزم به رعایت بهداشت و خودداری از عادات غیربهداشتی می کند. زمینه ساز انجام رفتارهای بهداشت، شناخت، آگاهی و نگرش صحیح است. اطلاعات و آگاهی¬ های فرد در زمینه بهداشت فردی در رعایت اصول و موازین بهداشت فردی می تواند زنجیره های به وجود آورنده بیماری ها مانند کمبودهای غذایی، بیماریهای انگلی، گوارشی و… را قطع کند و چون همیشه این امکان برای ما وجود ندارد که با همه افراد محیط خود مدت طولانی معاشر باشیم و خوی ذاتی خود را آن طور که هست به آنان نشان دهیم.

لذا قضاوت های این افراد درباره ما اغلب از روی ظاهرمان صورت می گیرد. بدین ترتیب چه غلط و چه درست، ظاهر هر کس در نحوه قضاوت مردم درباره او موثر می افتد پس چه بهتر که به آراستگی ظاهری توجه شود.

روز جهانی بهداشت: روزی که فرصتی برای افزایش آگاهی های عمومی در مورد نگرانی های خاص در مورد بهداشت عمومی است.

شایان ذکر است دقت و توجهی که هر شخصی در نگهداری سلامت و بهداشت خود اختصاص می دهد بستگی به میزان ارزشی دارد که برای این موضوع قائل است.

دیدگاهتان را بنویسید