اخبار

اولین همایش هنر درمانی در آسایشگاه خیریه کهریزک البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آسایشگاه خیریه کهریزک البرز؛ اولین همایش هنر درمانی با هدف تعیین اثربخشی هنردرمانی بر مهارت‌های اجتماعی_ ارتباطی، تنظیم هیجان و انعطاف‌پذیری رفتاری در مددجویان کهریزک با حضور دکتر آزاده زکریا،دکتر حسن دولت آبادی، معاونین و مدیران و جمعی از مددجویان و نیکوکاران در سالن آمفی تئاتر برگزار شد.

هنر به مفهوم متعالی، از تکنیک های جذاب است که در حوزه روان درمانی به صورت تخصصی به کار گرفته می شود و چند دهه است که در حوزه خانواده تحت عنوان “هنردرمانی خانواده” شکل گرفته است. از این تکنیک خصوصا در رابطه با بهبود رابطه والد – کودک بسیار استفاده می شود و عمده مشکلات کودکان با استفاده از این روش درمان می شود.از این رو از این تکنیک در دو دهه معاصر به طور نظام مند در کنار دیگر روشهای روان درمانی در مراکز درمانی، توانبخشی و بیمارستانی استفاده  میشود.

بنا بر یافته‌های حاصل از برگزاری اولین همایش علمی هنر درمانی در کهریزک می‌توان از هنردرمانی به عنوان یک روش مکمل درمانی جهت بهبود مهارت‌های اجتماعی_ ارتباطی، تنظیم هیجان و انعطاف‌پذیری رفتاری در کودکان مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم بهره برد.

هنر درمانی امروزه یکی از رایج ترین اقدامات درمانی است که در کنار درمان های اصلی اختلال طیف اتیسم استفاده می شود. بدون تردید بهره گیری از هنر برای ارتقای سلامت روان و تقویت رفتارهای مطلوب و اصلاح برخی کاستی های شناختی و ارتباطی در کودکان از اهمیت فوق العاده برخوردار است. این مهم هنگامی از اهمیت مضاعف برخوردار می گردد که کاربرد آن عمدتا خانواده محور باشد.

دکتر  افشین وجدانی روشن مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک گفت:هنردرمانی عبارت است از کاربرد مواد هنری برای بیان و توانمند ساختن مددجویان و توانخواهان از طریق شناخت و حل تعارضات درونی خود در حضور هنردرمانگری آموزش دیده در مجموعه است.

وی در ادامه افزود: در هنردرمانی، بیماران به مهارت یا تجربه قبلی در زمینه هنر نیاز ندارند؛ بلکه بیمار از طریق خلق اثر هنری و بازتاب آن در محصول و فرایند کار خودش، آگاهی از خویشتن و دیگران را افزایش داده و احساسات مثبت و اعتماد به نفس را در خود تقویت می کند.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک با توجه به تاثیر هنر در درمان اظهارکردند: اما اثر هنر در درمان از آن جا آغاز می شود که راه نفوذ به ناخودآگاه را آسان و امکان تغییر را در خودآگاهی پدید می آورد. هنر کمک می کند تا بیماران در رابطه با کارها و آثار خلاقانه هنری خویش چیزهایی بگویند، در حالی که غالبا متوجه این موضوع نمی شوند که در حال بیان مسائل درونی خود هستند، چون آن چه می سازند جنبه نمادین و سمبلیک دارد. وقتی هم ساخت کارهای هنری پایان می یابد کماکان کارهای تولیدشده در جلسه درمان وجود دارند و هرگاه لازم باشد می توان به این کارها بازگشت و درباره آن ها بحث کرد.

دکتر وجدانی همچنین در ادامه تشریح کرد: از اهداف هنر درمانی می توان به تخلیه هیجانی، کسب آگاهی و افزایش بینش ، درک بهتر، روبه رو شدن با تعارضات خود ، ایجاد آرامش و خلاقیت ، برقراری ارتباط بهتر با استرس ها ، داشتن ارتباط بهتر با دوستان و… اشاره کرد .

دکتر حسن دولت آبادی دومین سخنران این همایش بود که ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این همایش گفت:استفاده از هنر برای درمان، پدیده نوینی نیست و تاریخ زندگی بشر از هزاران سال قبل با موضوع هنر در شفا آشناست. عناصر هنری در شکل نقاشی و نمایش در تمدن های نخستین از چند قرن قبل از میلاد برای کاهش ترس و نگرانی و ایجاد قدرت و نیرو و انتقال اطلاعات به کار می رفته است. «ارسطو» و فلاسفه دیگر از شعر و نمایش برای سلامت و پالایش نفس استفاده کرده اند؛ تا امروز که از نقاشی و نمایش و موسیقی در هنردرمانی خلاق برای توان بخشی همه بیماری ها و برای همه سنین از کودکی تا سالمندی استفاده می شود.

خانم دکتر آزاده زکریا آخرین سخنران  اولین همایش علمی هنر درمانی در آسایشگاه خیریه کهریزک بود که با ارائه مطالب مفید و مختصر در ارتباط با هنر درمانی بیان کرد: مهم ترین و رایج ترین ابزار هنردرمانی نقاشی است. از طریق عناصر موجود در نقاشی مانند خطوط، تصویر، جهت نقاشی، اندازه تصاویر، محتوای نقاشی و صحبت هایی که بیمار درباره آن بیان می کند می توان به ویژگی های عاطفی، ناکامی ها، فشارها و تمایلات درونی بیمار پی برد.

وی در ادامه با اشاره به نقش هنر درمانی در حل مشکلات مددجویان به بیان تاثیر نقاشی در این امر مهم پرداخت و افزود:نقاشی همانند خواب و رویا بیمار را از ممنوعیت ها رها ساخته و با درمانگر در حالتی ناخودآگاه درباره کشفیات، افکار و دلهره هایش صحبت می کند و با مشکلات خود راحت تر مواجه می شود و با کمک درمانگر راه های تازه ای برای مقابله با مشکل خود پیدا می کند. خطوط و رنگ، این زوایا را به درمانگر می نماید.

گفتنی است این همایش سه ساعت به طول انجامید و در پایان دکتر وجدانی مدیر آسایشگاه از سخنرانان این همایش با اهداء لوح یادبود تقدیر و تشکر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید