اخبار

وقتی دستهایت را  در این روز بالا می گیری انگار همچون بالهایی تو را به آسمان می کشانند.

آیین گرامیداشت عید قربان؛ روز رسیدن به کمال انسانیت در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک ؛ گرامیداشت عید قربان، بزرگ آیین اخلاص و بندگی، روز ذبح نفس با تیغ تقوا از نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه 2۱ مرداد ماه با اجرای طواف نمادین خانه خدا با استقبال بی نظیر مددجویان و توانخواهان ، نیکوکاران و خیرین همیشگی آسایشگاه و جمعی از مدیران و مسولین برگزار شد.

جشن بزرگ و باشکوه عید قربان از نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه 2۱ مرداد ماه سال ­جاری با حضور هنرمندان و چهره‌های فرهنگی استان البرز و انبوهی از هموطنان نیکوکار جهت اهدای قربانی و اهدای نذورات به منظور اطعام مددجویان آسایشگاه خیریه کهریزک و دیگر مراکز نیازمند مشابه در سراسر کشور، برگزار شد.

هاله خواجه نصیر مجری توانمند صدا و سیمای استان البرز که مجری اصلی برگزاری برنامه های فرهنگی جشن امروز در آسایشگاه بود ضمن تبریک عید سعید قربان به همه حاضرین در جشن عید سعید قربان گفت: عید قربان لحظه تقرب پروردگار و جدا شدن از وابستگی های مادی است. عید باشکوهی که انسان در برابر درگاه الهی سر تعظیم فرو می آورد و از یکتای بی همتا طلب رحمت می کند تا جان و روح خود را صیقل بخشد و اینگونه به سعادت حقیقی رهنمون شود.

عید قربانی از جمله عیدهای بزرگ مسلمانان محسوب می شود و یادآور فداکاری بزرگ حضرت ابراهیم(ع) است که به فرمان پروردگار، تنها فرزند خویش را که پس از سالیان دراز به او اعطا شده بود به صحرا می برد تا او را برای رضای خداوند قربانی کند اما بر پایه تقدیر الهی به ایشان وحی می شود که تو از امتحان الهی سربلند بیرون آمدی و بدین شکل خداوند به وسیله حضرت جبرییل، گوسفندی را برای قربانی کردن به جای حضرت اسماعیل(ع) بر پیامبر خود می فرستد.

بدین گونه پروردگار به حضرت ابراهیم(ع) فرمود: «ای ابراهیم! آن رویا را تحقق بخشیدی و به ماموریت خود عمل کردی. ما این گونه، نیکوکاران را پاداش می دهیم، این مسلما همان امتحان آشکار است، ما ذبح عظیمی را فدای او کردیم.» این چنین 10 ذی الحجه، عید قربان یا عید الاضحی نامیده شد. هنگامه ای که انسان ها به دور از وابستگی های مادی برای نزدیک شدن به رضای خداوند تلاش می کنند و در برابر یکتای بی همتا سر بندگی فرو می آورند.

همچنین در این روز خجسته آیین نمادین طواف خانه خدا با شور نوای خاص و لبیک گفتن طواف کنندگان با حضور جمعی از مددجویان و سالمندان در آسایشگاه برگزار شد.  در این آیین تعدادی از سالمندان و مددجویان ساکن در آسایشگاه خیریه کهریزک که بر روی صندلی چرخدار نشسته بودند یا با کمک عصا حرکت می کردند، ندای ‘لبیک، اللهم لبیک’ را در محوطه این آسایشگاه سردادند. گفتنی است جمعی از خیرین و نیکوکاران نیز این مددجویان را در هنگام طواف نمادین خانه کعبه در آسایشگاه همراهی می کردند.

دکتر افشین وجدانی روشن مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک البرز گفت: در روز عید قربان مسلمانان هرکدام به گونه ای  می خواهند به پروردگارشان نزدیک شوند و وحدت و یکدلی را معنا کنند، بندگانی که هر کدام به نوعی می خواهند از این سفره نعمت بهره مند شوند.  وی در ادامه افزود: قربان جشن توحید است که آوای وحدتی همه جانبه را برای مسلمانان ندا می دهد. از این رو آسایشگاه خیریه کهریزک البرز نیز به رسم گذشته و سنوات سال های قبل با برگزاری مراسم باشکوه  عید سعید که نماد تقوا و قربانی کردنی نفس هایمان می باشد با حضور قلبی در خانه خدا و طواف نمادین دلها، این عزبزان را شاد کردیم و لذا خداوند بزرگ را شاکریم که به ما توفیق خدمت به این عزیزان را داد.

گفتنی در این جشن بزرگ که با حضور هنرمندان نامی استان البرز برگزار شد با اجرای موسیقی شاد، محلی و بومی و…..ساعات خوشی را برای ساکنان سرای مهربانی ها رقم زدند. همچنین در متن مراسم با شکوه عید سعید قربان بوسه ی عاشقانه سالمندان، معلولان و کودکان آسایشگاه بر پرچم مقدس گنبد امام رضا (ع) که توسط خادمین آن آستان مقدس هماهنگ شده بود فضای معنوی مراسم را دو چندان کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید