اخبار

«مرکز روزانه  اتیسم» کهریزک البرز با حضورهیئت مدیره، مسئولان بهزیستی ،چهره‌های هنری، مقامات استانی و رییس انجمن اتیسم کشور افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خیریه کهریزک،امروز صبح سه شنبه نهم آبان ماه مراسم افتتاحیه مرکز روزانه اتیسم با حضور دکتر احمدی مدیر عامل موسسه کهریزک و دکتر نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و همچنین مسولان بهزیستی استان البرز و رییس هیئت مدیره انجمن اتیسم کشور و مدیر عامل انجمن دوست اتیسم برگزار شد.

در این مراسم ابتدا دکتر افشین وجدانی روشن مدیر آسایشگاه ضمن خیر مقدم از حضور مهمانان حاضر در سالن تشکر و قدرانی کرد. و افزودند: راه اندازی این مرکز یکی از آرزوهای دیرینه ما بود که در نهایت با همت مدیر عامل محترم و عزیزان در سازمان بهزیستی به نتیجه رسید.دکتر وجدانی مطالبی را در مورد اتیسم بیان کردند و اشاره کردند: اتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیر طبیعی مشاهده می شود. علائم اختلال آن در سه سال اول زندگی بروز می کند.علت اصلی اختلال ناشناخته است و در پسران شایع تر از دختران است.

وی همچنین تصریح کردند:وضعیت اقتصادی،اجتماعی ،سبک زندگی و تحصیلات والدین نقشی در بروز اتیسم ندارد.

دکتر وجدانی بیان کردند مشخصه اصلی کودکان اتیسم عبارت است از : تاخیر در زبان گفتاری،عدم تعامل با دیگران،تماس های چشمی محدود،تکرار کلمات و جملات دیگران و ….

ایشان علاوه بر توضیحاتی در مورد مشکلات کودکان اتیسم به نحوه درمان کودکان این طیف (مانند آموزش،درمان های مکمل،دارو های درمانی،خانواده درمانی)نیز اشاره کردند.

ایشان اشاره کردند مرکز روزانه اتیسم با ظرفیت 50کودک که در حال حاضر 25 کودک نام نویسی و ثبت نام کردند.

دکتر احمدی مدیر عامل موسسه دومین سخنران این مراسم بودند.ایشان تصریح کردند:این مراکز با ارائه خدمات روانشناختی، گفتار درمانی، کاردرمانی و درمان به موقع کودکان، زمینه حضور آنها را در اجتماع به طور طبیعی و عادی در زمان مناسب فراهم می‌آورند.

در ادامه دکتر حسین نحوی نژاد با بیان اینکه سازمان بهزیستی بودجه ای برای اوتیسم ندارد اما برای مبتلایان به آن احساس مسئولیت می کند، در توضیح علائم اوتیسم خاطرنشان کرد: اوتیسم بیماری نیست، بلکه یک سندروم با اختلال ناشناخته و دارای طیف گسترده ای است و سازمان بهزیستی وظیفه خود می‌داند که اصول کار را بر پیشگیری و توانبخشی قرار دهد زیرا شناخت به موقع و توانبخشی در این سندروم حائز اهمیت است. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه پیشگیری در این بیماری تاثیری ندارد، افزود: اوتیسم شامل اختلال در رشد عصبی و مغز است که باعث ایجاد اختلال در نحوه تعاملات شخص و ارتباط او با جامعه و در نهایت به یک در خودماندگی و ایجاد حرکات تکراری منجر می‌شود.

در پایان از مهمانان حاضر در این مراسم پذیرایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید