واحدهای حوزه سلامت و توانبخشی

واحدهای سلامت شامل:

درمانگاه

اين واحد با بهره مندی از علم و تجربه بیش از 40 پزشک عمومی و متخصص افتخاری ، 13 پزشک عمومی و متخصص موظف،  15 پیراپزشک و 4 نفر کادر اداری و بیمه ، و با برخورداری از تجهیزات پیشرفته ای که در سالني به مساحت 1235 متر مربع تمرکز یافته ، ضمن ارتباط ویژه با مراکز بهداشتی – درمانی متعدد، متولی حفظ و ارتقای سلامت مددجویان ، کارکنان و مراجعه کنندگان مناطق اطراف می باشد.

 

امکانات درمانگاه :

– درمانگاه های عمومی و تخصصی شامل بخش های: داخلی ، آندوسكوپي و كلونوسكوپي، قلب و عروق، اعصاب و روان، مغز و اعصاب، گوارش، ، ارتوپدی، چشم پزشکی و اپتومتری، زنان ، دندانپزشکی و لابراتوار پروتز ، ارتوپدي فني.

– آزمایشگاه شامل بخش های: بیوشیمی، هماتولوژی، آزمایش های هورمونی، میکروبیولوژی و انگل شناسی

– رادیولوژی شامل: رادیوگرافی، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی و ماموگرافی

– بهداشت محیط و واکسیناسیون

– اورژانس، تزریقات، پانسمان و اتاق عمل سرپایی

– واحد مشاوره تغذیه

– واحد مشاوره و اعزام

– داروخانه

واحد درمانگاه با پشتوانه امکانات فوق، ارائه خدمت به گروه های مختلف : مددجویان بستري در بخش ها، کارکنان و مراجعه کنندگان از مناطق اطراف به درمانگاه را به شرح ذیل بر عهده دارد:

 1. مددجویان: رویکردهای نوین پزشکی سلامت افراد را در ابعاد جسمی، روحی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و محیطی مورد بررسی قرار می دهد. از این رو واحد سلامت نیز در همکاری تنگاتنگ بین بخش ها و واحدهای پرستاری، امور اجتماعی و توانبخشی، کمیته های سلامت را جهت حفظ و ارتقای سلامت مددجویان تشکیل داده و در بخش های مختلف پذیرش، بستری، درمان و شهرک های مددجویی آسایشگاه به ارائه خدمت می پردازد. این خدمات شامل موارد زیر است:
 2. کارکنان: حفظ و ارتقای سلامت کارکنان و خانواده ایشان در حیطه های زیر در دست اقدام است.
 3. مراجعه کنندگان مناطق اطراف: با توجه به کاستی ها و محرومیت های منطقه، آسایشگاه خیریه کهریزک سعی در ارائه خدمات درمان های عمومی و تخصصی ، اقدامات پاراکلینیک و ایجاد ارتباط با شبکه بهداشت و گزارش و ارجاع بیماران به ساکنان روستاهای اطراف دارد.

 

واحد حوزه توانبخشی شامل:

– کارگاه­های کاردرمانی و توانبخشی

– بخش فرهنگی( کتابخوانی، مرکز آموزش، موزه)

– تیم مراقبت در منزل

– سالن ورزشی پوریای ولی

oکارگاه های توانبخشی

این کارگاه ها در سال 1359 ، در مساحت 2200 مترمربع (سطح زیربنا 4000 مترمربع در چهار طبقه )، به همت بانوان نیکوکار و با هدف کاردرمانی و توانبخشی مددجویان ایجاد شده و به تدریج گسترش و تکامل یافته است.

 

oواحد فیزیوتراپی با برخورداری از تجهیزات و خدمات هیدروتراپی (آّب درماني) ، الکتروتراپی، مگانوتراپی، کاردرمانی و  شنوایی سنجی ، گفتار درماني ، روانشناسي و كلينيك بينائي سنجي ، مددكاري در سطح زیربنای 1500 مترمربع ، احداث گردیده است.

 

اهداف کارگاه های توانبخشی

الف: شناخت و شکوفایی استعدادها و توانمندی های مددجویان

ب: نزدیک کردن زندگی آسایشگاهی به زندگی عادی و فراهم ساختن امکان برگشت مددجویان به جامعه

ج: آموزش حرفه های گوناگون متناسب با توان و علایق مددجویان برای خودکفایی و تقویت حس مسئوليت و مشارکت در تأمین معاش خود

د: ایجاد اعتماد به نفس در مددجویان

ه: ایجاد فضای زنده و فعال به منظور ارتقای کیفیت زندگی مددجویان

 

روند فعالیت کارگاه ها

مددجویان در ابتدای پذیرش و بستری شدن در بخش قرنطینه، توسط کمیته توانبخشی مورد ارزیابی حرفه ای قرار گرفته و پس از آن به کارگاه ها معرفی می شوند.  در کارگاه ها نیز ضمن ارزیابی مجدد توسط مربیان کارگاه ها ، از حیث حرفه آموزی ، با توجه به توانایی ها و علایق خود در یکی از کارگاهها مشغول به فعالیت می شوند.

 

کارگاه های فعال آسایشگاه عبارتند از:

برش و خیاطی، دگمه دوزی، گلدوزی، ملیله دوزی، قالیبافی، گلیم بافی، چادر شب‎بافی، بافندگی با دست، توربافی، مکرومه بافی، قلاب بافی ، سفال‎گری، شمع سازی، سرامیک‎سازی، سراجی، معرق، گلسازی، نقاشی، خط و خوشنویسی، مونتاژ قطعات الکتریکی و قطعات سبک الکتریکی موتورسیکلت، قاب سازی، کفاشی، چاپ سیلک ، کلاس اپراتوری کامپیوتر، کارگاه تعمیر تشک های بادی و کلاس های مشاوره و گفت و گوی حضوری. تعميرات تلفن همراه ، مونتاژ چراغ موتور سيكلت .

با اینکه هدف اصلی از ایجاد کارگاه ها کاردرمانی بوده است، کیفیت خوب برخی از تولیدات از جمله کارگاه خیاطی موجب شده است که سفارشات متعددی از طرف بیمارستان ها، مدارس و کارخانه‎ها دریافت کنند به گونه‎ای که همواره میزان سفارشات بیش از تولید است. امروزه، فروش تولیدات کارگاه ها یکی از منابع درآمد آسایشگاه به شمار می آید .

سفارشات زير پذيرفته می شود:

البسه شامل : انواع روپوش اداري ، روپوش كار ، روپوش كارخانجات ، روپوش بيمار ، انواع لباس هاي بيمارستاني

دوخت انواع ملحفه ، پرده و دوخت لوازم پارچه اي آشپزخانه ، سفارش انواع كارهاي سفالي ، كارهاي معرق ، تابلو فرش و سفارش محصولات سراجي

 1. واحد اداری
 2. خوابگاههای مددجویان (22 بخش)
 3. واحد های حوزه  اجرایی (آشپزخانه، سردخانه، رختشویخانه، زیباسازی و فضای سبز، نقلیه ، بازرسی )
 4. واحدهای حوزه توانبخشی و سلامت (درمانگاه، مراقبتهای ویژه، توانبخشی،فیزیوتراپی و..)
 5. شهرک‎ ها ( امید، عمید وگلها)
 6. واحد فرهنگی (کتابخانه، سرای فرهنگی و سالن اجتماعات ، مهد کودک ، مسجد و مدارس دخترانه و پسرانه ، ساختمان آفتاب و گنجینه یادمان یاران)
 7. ساختمان مهر (سالن غذاخوری کارکنان، سالن غذاخوری مددجویان، مرکز توانبخشی)
 8. مجتمع ورزشی (پوریای ولی)