شهرک های مسکونی

شهرک های مسکونی مددجویان (عمید و امید):

از جمله امکانات منحصر به فرد آسایشگاه خیریه کهریزک، ارائه امکان زندگی مشترک برای زوج های معلول می باشد. درخواست های ازدواج دختران و پسران معلول ساکن در کهریزک، در کمیته ای متشكل از مسئولان و کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت صلاحدید و تصویب امکانات زندگی مشترک در اختیار آنان قرار می گیرد. در این راستا و جهت تامین نیاز اولیه زوج های معلول ، شهرک های ویژه ای متناسب با توانایی معلولان ساخته شده و مورد بهره برداری مددجویان قرار گرفته است. هزینه احداث و تجهیز تمامی شهرک ها توسط بانیان خیر اهدا شده است.

 

شهرک امید

به همت خانواده‎ای نیکوکار در سال ۱۳۵۸ و با تعداد بیست واحد مسکونی جهت اسکان معلولان متأهل مقیم آسایشگاه ایجاد شد. این شهرک در سال ۱۳۶۰ مورد بهره‎برداری قرار گرفت و دارای سرویس رختشویخانه  اختصاصی و آلاچیق تفریحی وآبنما می باشد . سطح زیر بنای کلی این شهرک ۱۳۵۰ مترمربع (۲۰ واحد مسکونی) و سطح زیربنای هر واحد ۶۰ مترمربع می باشد.از سال ۱۳۸۰ شهرک امید با تغییر کاربری برای استفاده سالمندانی که توانایی زندگی مستقل دارند، اختصاص یافت.

 

شهرک عمید

در سال ۱۳۷۸ با همت زوج نیکوکار ایرانی مقیم خارج کشور و با هدف اسکان مددجویان، عملیات ساخت آن آغاز گردید. تعداد واحدهای شهرک عمید ۲۵دستگاه با امكانات یک اتاق خواب و سالن پذيرائي ، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب با شرايط فيزيكي معلولان است.

شهرک گلها

شامل ۵۴ واحد مسکونی برای اسکان کارکنان  به اتفاق خانواده است که حضور دائمی ایشان در آسایشگاه ضروری است.

مساحت: ۲۵۳۰۰ مترمربع می باشد  که و در سال ۱۳۷۲ به بهره برداری رسیده است.

این مجموعه شامل:

 • ۳۰واحد یک طبقه سطح زیربنا ۱۱۰ مترمربع
 • ۱۲ واحد یک طبقه سطح زیربنا ۸۰ مترمربع
 • ۱۲ واحد سوئیت سطح زیربنا ۶۰ مترمربع می باشد.
 1. واحد اداری
 2. خوابگاههای مددجویان (۲۲ بخش)
 3. واحد های حوزه  اجرایی (آشپزخانه، سردخانه، رختشویخانه، زیباسازی و فضای سبز، نقلیه ، بازرسی )
 4. واحدهای حوزه توانبخشی و سلامت (درمانگاه، مراقبتهای ویژه، توانبخشی،فیزیوتراپی و..)
 5. شهرک‎ ها ( امید، عمید وگلها)
 6. واحد فرهنگی (کتابخانه، سرای فرهنگی و سالن اجتماعات ، مهد کودک ، مسجد و مدارس دخترانه و پسرانه ، ساختمان آفتاب و گنجینه یادمان یاران)
 7. ساختمان مهر (سالن غذاخوری کارکنان، سالن غذاخوری مددجویان، مرکز توانبخشی)
 8. مجتمع ورزشی (پوریای ولی)